Southeast Applied and Computational Math Student Workshop

April 5 - 6, 2024

Georgia Institute of Technology, Atlanta, GA

Skiles 005 in the School of Math at Georgia Tech

Math@GT

Description: The Southeast Applied and Computational Math (ACM) Student Workshop is for graduate students, postdocs, professors, and other researchers in Southeast US to meet and exchange ideas, highlight local ACM research and to foster collaborations. This annual workshop was initiated in 2023 and is open to the entire research community. It will be held in the School of Math at Georgia Tech in 2024.

Plenary Speakers: 

Conference site: Skiles 005 in the School of Math at Georgia Tech

Parking: You can park at the W02 Parking Deck - Student Center. The address is  355 Ferst Dr NW, Atlanta, GA 30332. This is a parking garage. When you enter, you will receive a parking ticket. At the workshop, a validation sticker will be provided so that you can exit the parking garage with zero fee.


Schedule:

Friday April 5th
8:30 - 9:10 AM
Registration, Coffee and Refreshment
9:10 - 9:30 AM Opening Remarks
  • Chair: Mike Wolf
  • Georgia Tech ACM Faculty: Luca Dieci
  • FSU ACM Faculty: Ziad Musslimani
  • Introduction of Faculty and Student Organizers
9:30 - 10:15 AM
Plenary Talk 1 - Haomin Zhou: Analysis and Computation of Parameterized Wasserstein Geometric Flow, abstract
Chair: Zecheng Zhang
10:15 - 10:30 AM
Break
10: 30 - 12:00 PM
Student Talk Session I (18 min for each talk)
Chair: Zecheng Zhang
  • Talk 1 - Yuqing Wang (Georgia Tech): What creates edge of stability, balancing, and catapult, abstract
  • Talk 2 - Faharudeen Alhassan (Georgia State): Mathematical modeling of bubbles in flow streams and porous media, abstract
  • Talk 3 - Rhea Shroff (Univ of Florida): Accelerating the Computation of Tensor Z Eigenvalues, abstract
  • Talk 4 - Sanjeeb Poudel (Florida State Univ): A novel technique for minimizing energy functional using neural networks, abstract
  • Talk 5 - Rauf Somiya (Georgia State): Understanding How SIRP$\alpha$-Deficient Macrophage and Radiotherapy Together Kill, abstract
12:00 PM
Photo
12:10 - 1:30 PM Lunch (provided by the School of Math), Coffee and Poster Setup
1:30 - 2:15 PM
Plenary Talk 2 - Sung Ha Kang: Identifying Differential Equations with Weak Form, abstract
Chair: Sanghyun Lee
2:15 - 2:30 PM
Break
2:30 - 4:00 PM
Student Talk Session II (18 min for each talk)
Chair: Sanghyun Lee
  • Talk 6 - Zhaiming Shen (Univ of Georgia): Graph-based Semi-supervised Local Clustering with Few Labeled Nodes, abstract
  • Talk 7 - Ye He (Georgia Tech): Zeroth-Order Sampling Methods for Non-Log-Concave Distributions: Alleviating Metastability by Denoising Diffusion, abstract
  • Talk 8 - Sima Moshafi (Georgia State Univ): Effects of Cake Formation on Flow and Transport in a Pleated Membrane Filter, abstract
Poster Blitz (2 min for each poster)

4:00 - 6:00 PM
Poster Session outside Skiles 005
  • Poster 1 - Alexander Havrilla (Georgia Tech) - GLoRe: When, Where, and How to Improve LLM Reasoning via Global and Local Refinements
  • Poster 2 - Amy Sims (Georgia State Univ): - A simplified mathematical model for cell proliferation in a tissue-engineering scaffold
  • Poster 3 - Biraj Dahal (Georgia Tech) - Nonlinear Model Reduction with Autoencoders for Operator Learningca e
  • Poster 4 - Christian Austin (Univ of Florida) - Numerical Simulations of Certain Oldroyd Models for Non-Newtonian Fluids
  • Poster 5 - Conlain Kelly (Georgia Tech) - Hybrid Learning Models for Stochastic Materials Design
  • Poster 6 - Ho Law (Georgia Tech) - Image Vectorization with Depth: A Shape Layering and Convexifying Approach
  • Poster 7 - Idowu E. Ijaodoro (Univ of Alabama ) - Calculation of electrostatic free energy for the nonlinear Poisson-Boltzmann model based on the dimensionless potential
  • Poster 8 - Jiahui Cheng (Georgia Tech) - High Dimensional Binary Classification under Label Shift:Phase Transition and Regularization
  • Poster 9 - Michelle Baker (Univ of Florida) - Applying Acceleration to Kyrlov subspace Eigenvalue Solvers
  • Poster 10 - Nirjal Shrestha (Univ of Florida) - An Active Set Method for a Neural Network
  • Poster 11 - Nyambura Njenga-Benton (Georgia Tech) - LaSDI: A Data Driven Framework for Identifying Dynamics in the Latent Space
  • Poster 12 - Yijie Jin (Georgia Tech) - Parametrized Wasserstein Gradient Flow with Application in Porous-Medium Equation
  • Poster 13 - Yiming Ren (Univ of Alabama) - A FFT-accelrated high order finite difference method for elliptic interface problems
  • Poster 14 - Yuan Qiu (Georgia Tech) - Derivative-enhanced Deep Operator Network

Dinner on your own plan
Saturday April 6th
8:30 - 9:30
Coffee and Refreshment
9:30 - 10:15 AM
Plenary Talk 3 - Peng Chen: Derivative-informed Neural Operators for PDE-Constrained Optimization under Uncertainty, abstract
Chair: Feng Bao
10:15 - 10:30 AM Break
10: 30 - 12:00 PM Student Talk Session III (18 min for each talk)
Chair: Feng Bao
  • Talk 9   - Tian-Yi Zhou (Georgia Tech): Approximation of RKHS Functionals by Neural Networks, abstract
  • Talk 10 - Savvas Sardelis (Florida State Univ): Statistical mechanics of of discrete nonlocal nonlinear lattices, abstract
  • Talk 11 - Yuchen Zhu (Georgia Tech): Quantum State Generation with Structure-Preserving Diffusion Model, abstract
  • Talk 12 - Lawan Wijayasooriya (Georgia State Univ: Polyglot Entrainment for higher dimensional neuronal models, abstract
  • Talk 13 - Haniyeh Fattahpour (Georgia State Univ): Mathematical Modeling of Cellular Proliferation in Tissue-Engineering Scaffold Pores, abstract